RNDr. Mgr. Petr Soudek, Ph.D.

Zatmění Slunce
Totální zatmění je natolik úchvatný úkaz, že ho prakticky nelze popsat slovy. Nejdříve začne temný měsíční disk Slunce “ukusovat” zprava doleva někdy po jedenácté hodině letního času. Následující hodinu a půl – během částečného zatmění – si můžete všimnout desítek až stovek obrázků slunečního srpku, které se promítají na zem skrz listy okolních stromů.

Zhruba čvrt hodiny před úplným zákrytem začne pozvolna klesat osvětlení krajiny a prudce se ochladí. Zvířata a rostliny začnou reagovat na nečekaný soumrak: květiny se zavřou, domácí zvířata se uloží ke spánku, ptáci se podrážděně rozkřičí a komáři začnou štípat. Jak bude ubývat světla, získá krajina zvláštní zabarvení. Jen několik desítek sekund před začátkem úplného zatmění lze na zemi občas spatřit zvláštní, tzv. “letící stíny”, které vypadají jako rovnoběžné pruhy světla a tmy. Má je na svědomí neklidná atmosféra, jež tímto způsobem deformuje obraz velmi tenkého slunečního srpku.

A pak to přijde: nad západním horizontem uvidíte přilétající měsíční stín, trochu podobný bouřkovému mraku trojúhelníkového tvaru. Prudce se setmí a kolem temného disku Měsíce se jako stříbřitý prstenec vynoří sluneční atmosféra. Vzápětí se uzounký srpek Slunce těsně před svým definitivním zmizením rozpadne na několik zářících bodů – tzv. Bailyho perly. To naposledy prosvitne disk naší nejbližší hvězdy skrz nerovnosti na okraji Měsíce – údolí a zářezy mezi měsíčními horami a krátery.

Nejkrásnější nebezský úkaz – úplné zatmění – právě začalo.

Copyright 2024 Petr Soudek