RNDr. Mgr. Petr Soudek, Ph.D.

Granty
  • Studium akumulace toxických kovů rostlinami rodu Allium a objasnění možného mechanismu příjmu. Grant Agency CR, No. 522/06/P002, (2006-2008) P. Soudek
    Toxické kovy představují významné zdravotní riziko pro živé organismy. Velké množství z nich je uvolňováno zpět do životního prostředí při průmyslové činnosti. Významnou vlastností rostlin je jejich schopnost toxické kovy přijímat a akumulovat. Metoda, která využívá těchto vlastností se jmenuje fytoremediace a jednou z možných je tzv. rhizofiltrace, neboli ostranění kontaminantů z odpadních vod kořeny rostlin. Rostliny rodu Allium mají vlastnosti umožňující opakovanou sklizeň nadzemních částí a další vlastností je jejich schopnost produkce thiosulfinátů. Metabolická dráha odpovědná za produkci thiosulfinátů a jejich prekurzorů může být částečně odpovědná detoxifikaci a hyperakumulaci toxických kovů v organismech těchto rostlin. Cílem je optimalizovat podmínky kultivace, ověřit hyperakumulační schopnosti těchto rostlin, nalézt vztah mezi toxickými kovy a produkcí thiosulfinátů a charakterizovat komplexy, které se podílejí na detoxifikaci toxických kovů.

  • Studium odpovědí rostlin na stres xenobiotiky a produkce stres protektivních látek. MŠMT, COST 0605 (COST.FA0605OC9039), (2009-2011) P. Soudek
    Putrescin, spermidin a spermin jsou hlavní polyaminy (PAs) nalezené ve všech živých buňkách. PAs jsou účastny při obranných reakcích rostlin proti různým environmentálním stresům. V posledních letech byly PAs testovány jako antioxidanty v některých environmentálních nepříznivých podmínkách, ale jejich jasná role jako antioxidantů je stále předmětem debat. Možnost ovlivnit stresové reakce rostlin na přítomnost těžkých kovů by mohla mít říznivé účinky na zvýšení efektivity fytoremediačních technologií.
    Cílem je využití potenciálních vzájemných interakcí mezi polyaminy a xenobiotiky pro zvýšení účinnosti fytoremediačních metod.

  • Imobilizace těžkých kovů a metaloidů na kontaminovaných půdách. MŠMT, KONTAKT II. (LH12162), (2011-2013) P. Soudek
    Na základě požadavků čínské strany bude mimo jiné využito dřevěné uhlí vyrobené z rostlinných zbytků nebo bambusu ke zvýšení produkce energetických plodin (např. cukrová třtina a cukrový čirok) a imobilizaci těžkých kovů (Cu, Zn, Pb a Cd) v půdách kontaminovaných průmyslovou činností. Těžké kovy můžou být velmi toxické pro rostliny a Cd má navíc tendenci hromadit se v nadzemních částech rostlin.
    Využití poznatků s pěstováním energetických plodin na kontaminovaných půdách obohacených dřevěným uhlím by mělo poskytnout nové možnosti při řešení problémů s kontaminací vody a půdy, kterým čelíme po celém světě.

  • Využití dřevěného uhlí pro imobilizaci těžkých kovů MŠMT, COST TD1107 (LD13029), (2013-2016) P. Soudek
    Cílem projektu je studium vlivu dřevěného uhlí na imobilizaci těžkých kovů v laboratorních podmínkách, studium akumulace a transportu těžkých kovů v rostlinách a možný vliv na snížení oxidativního stresu.

  • Možnosti fytosorpce a fytoextrakce REE z kontaminované vody a půdy rostlinami MŠMT, COST ES1407 (LTC17046), (2017-2019) P. Soudek
    Cílem projektu je studium akumulace REE rostlinami s možností využití pro fytoextrakci, studium transportu REE v rostlinách a jejich možného vlivu na oxidační stres.

  • Studium možností využití biouhlu produkovaného CADV Dobříš s.r.o pro potřeby zemědělství a ochrany životního prostředí ve Středočeském kraji AV ČR, Regionální spolupráce krajů a ústavů AV ČR (No. R200381821), (2018-2019) P. Soudek
    Cílem projektu je otestovat vlastnosti biouhlu vyrobeného na zařízení CAVD Dobříš a ověřit možnosti jeho využití pro potřeby zemědělství a ochrany životního prostředí na území Středočeského kraje. Výsledky vzniklé při řešení společného projektu budou prezentovány ve vhodných sdělovacích prostředcích, vědeckých a odborných periodikách, na konferencích a dále na obvyklých fórech. Budou poskytnuty všem subjektům na území StČ kraje.

  • Studium využití kompostu ke zvýšení organické hmoty v půdě a zlepšení sorpčních vlastností půdy, jako opatření pro boj se suchem ve Středočeském kraji AV ČR, Regionální spolupráce krajů a ústavů AV ČR (No. R200382002), (2020-2021) P. Soudek
    Otestovat sorpční vlastnosti půdy při zapracování kompostu s přídavkem biouhlu vyrobeného na zařízení BIOPRO PLUS s.r.o. a ověřit možnosti jeho využití pro potřeby zemědělství a ochrany životního prostředí na území Středočeského kraje. Využijeme zkušenosti s kultivací různých druhů plodin a budeme testovat vliv přídavku kompostu s biouhlem na produkci zeleniny.

  • Studium využití kompocharu ke zvýšení množství živin v půdě a zlepšení odolnosti plodin a jejich kvality, jako opatření pro boj s extrémními klimatickými podmínkami ve Středočeském kraji AV ČR, Regionální spolupráce krajů a ústavů AV ČR (No. R200382201), (2022-2024) P. Soudek
    Cílem projektu je pokračovat v testování sorpční vlastnosti půdy při zapracování kompocharu vyrobeného na zařízení BIOPRO PLUS s.r.o. a ověřit možnosti jeho využití pro potřeby zemědělství a ochrany životního prostředí na území Středočeského kraje.

  • Identifikace přeživšı́ch jedinců lesnı́ch dřevin na kalamitnı́ch plochách, jejich záchrana a výzkum jejich rezistence MZe, NAZV (No. QK22020062), (2022-2024) P. Soudek (co-investigator)
    U lesních porostů lze v příštích letech předpokládat nárůst škod způsobených podkorním hmyzem a následně houbovými patogeny. V některých lesních porostech (borovice, jedle, buk) zasažených kalamitním poškozením jsou registrováni přežívající vitální jedinci. V průběhu řešení projektu budou potencionálně resistentní jedinci vyhledáváni, budou navrženy postupy jejich zachování a efektivního množení a budou provedeny molekulární analýzy pro zjištění jejich genetických charakteristik. U vybraných a komparativních jedinců budou provedeny biochemické analýzy (např. stanovení obsahu ABA, terpenů, polyfenolů, karotenoidů) s cílem zjišťování mechanismu odolnosti k biotickým a abiotickým činitelům. Jako stresové markery budou sledovány i další biochemické a fyziologické vlastnosti stromů a zároveň budou sledovány ekologické podmínky stanovišť.

  • SMART rostlinné biotechnologie pro udržitelné zemědělství. MŠMT, OP JAK (No. CZ.02.01.01/00/23_020/0008497), (2024-2028) P. Soudek (leader of team)
    Cílem projektu „SMART rostlinné biotechnologie pro udržitelné zemědělství“ je získat nové poznatky, nástroje a biologické materiály, které jsou nezbytné pro získání odrůd zemědělských plodin přizpůsobených změně klimatu a vhodných pro udržitelné zemědělství. Zvláštní pozornost bude věnována reakcím rostlin na stresové podmínky na molekulární úrovni. Nové poznatky budou katalyzátorem rozvoje zemědělských biotechnologií v České republice a využití nových šlechtitelských technik založených na editaci genomu.

  • Využití biocharu pro zlepšení vlastností půdy a zádrž vody v krajině. AV ČR, Strategie AV 21 - Epicentra civilizace, (2025-2028) P. Soudek (leader of team)
    V rámci aktivity plánujeme testovat biochar z různých zdrojů a využijeme zkušeností skupiny doc. Pohořelého z UCHP AVČR s jeho přípravou. Máme dlouhodobé zkušenosti s kultivací různých druhů plodin a budeme testovat vliv přídavku biocharu na produkci těchto plodin a na rozvoj mykorhizy (ve spolupráci s MBÚ AVČR).

Copyright 2024 Petr Soudek